TAŞ VİLLA ELEKTRİK,ZAYIF AKIM ve İLERİ DÜZEY EV OTOMASYONU

 

Projemizin her anlamda özel olmasını amaçlayarak elektrik, zayıf akım ve ileri düzey ev otomasyon sistemleri teknolojideki gelişmeler dikkate alınarak titizlikle seçilmiş ve projelendirilmiştir. Buna göre genel olarak düşünülen sistemler şöyle sıralanabilir; Villa’nın enerji ihtiyacı Alçak Gerilim veya Orta Gerilim sisteminden sağlanacaktır. Villa enerji ihtiyacı enerji kesilmelerine karşı jeneratör ile tam yükte yedeklenecektir. Ayrıca özel sistemlerin ( Yangın paneli, CCTV, Telefon ve data sistemi ) enerji ihtiyacı kesintisiz güç kaynaklarından sağlanacaktır. Arazi içerisindeki tüm binalar için temel topraklaması yapılacaktır. Yıldırım düşmelerine karşı paratoner ile koruma sağlanacaktır. Villa içerisindeki tüm odalarda ve diğer binalarda televiyon , telefon ve internet erişimleri (kablolu ve kablosuz ) için gerekli altyapı ve sistemler olacaktır.

 

Villa içerisinde ev otomasyonu için gerekli altyapı ve sistemler kurulacaktır. Bu amaçla Odalarda bulunan anahtar ve sensörlere bağlı olarak çalışma senaryoları oluşturulacaktır. Bu senaryolar kullanıcı talepleri dikkate alınarak hazırlanacaktır. Her katta 1 adet IPAD ( veya istenen sayıda) bulunacaktır. IPAD ’lerde kat planları, Havuz, Tenis Kortu, Bahçe Mutfağı, Müştemilat, Giriş Kapısı, Çevre ve Bahçe Aydınlatma , Jeneratör , LPG, VRV ile ilgili görseller olacaktır. Ana sayfadan kontrol edilmek istenen oda ve sisteme ait yeni sayfalara basitçe geçiş sağlanacaktır.

 

Oda ve sistem sayfaları daha detaylı ve büyütülmüş olarak hazırlanacaktır.

Bu sayfalarda

 

- Aydınlatma durum bilgileri, açma kapatma butonları, Aydınlatma şiddetini artırma-azaltma butonları (bazı mekanlar) yapılabilecektir.

- VRV dış ünite ve iç üniteleri ev otomasyon sistemi ile entegre edilecektir. Oda sıcaklığı bilgileri, iç üniteler kontrol edilecektir.

- Binanın ısıtma tesisatı gece ve gündüz modları ile gece ve gündüz farklı derecelere programlanabilecektir.

- Banyo sıcaklıkları kontrol ve izlenmesi yapılarak, banyo yerden ısıtma sistemi kontrol edilecektir.

- Havuz ve mekanik hacimlerdeki aydınlatmalar, pompa sistemlerin arıza ve durum bilgileri , havuz suyu sıcaklık bilgileri görseller üzerinden izlenip ve kontrol edilecektir.

- Çevre ve Bahçe Aydınlatması izlenecek ve kontrol edilecektir.

- Bahçe sulama sistemi ile istenen bölgelerin sulanması için haftalık programlara göre yapılacaktır.

- Garaj giriş kapısı ev otomasyonu ile cep telefonundan kumanda edilecektir.

- Binadaki güvenlik sistemleriyle ile ilgili olarak :

Hırsız alarmı, yangın alarmı, su kaçağı alarmı, doğalgaz kaçağı alarmı sistemleriyle evde oluşabilecek en ufak bir olumsuz durum ( hareket detektörleri, cam kırılma sensörleri, gaz kaçak ve su kacak sensörleri, deprem sensörleri ) sistem tarafından anında algılanıp, cep telefonununa ve gerekli polis, itfaiye, doğalgaz müdahale ekiplerine durum bildirilecektir.

- Arazi çevresi, giriş kapısı, ve bina dış cepheleri 24 saat kamera sistemi ile izlenip kayıt edilecektir. Ev otomasyonu sistemi ile kamera izleme sistemi her zaman takip edilebilecektir.

- Ana giriş kapısına görüntülü konuşma sistemi yapılarak, gelen kişiler ile görüşmeler cep telefon veya IPAD üzerinden sağlanacaktır. Sistemler manuel olarak da her zaman kumanda edilebilecektir.

 

IPAD ler ile , veya anahtar ile veya cep telefonu uygulaması ile evden çıkış modu tek tuşla aktif edilerek, buzdolabı gibi sürekli çalışması gereken cihazlar dışında evdeki tüm armatür ve prizlerinizin elektriği, su tesisatınız ve doğalgaz tesisatınız kapatılabilecek , tüm kapalı hacimlerdeki hareket sensörleri ile hırsız alarm moduna geçirilebilecektir.