TAŞ VİLLA MEKANİK TESİSAT SİSTEM TASARIMI
 

Taş Villa Konut kompleksinin ısıtma, soğutma ve havalandırma sistem seçimi ve projelendirmesi aşağıdaki kriterlere göre yapılmıştır Konut yalıtımında, ısı kayıp ve kazançlarını düşük seviyelerde tutabilmek için yapının bulunduğu iklim bölgesine göre , yoğunluğu yüksek taş malzeme ile yalıtım elemanları kombine edilmiştir. Yapının bulunduğu iklim bölgesinin uzun yıllar hava sıcaklığı ortalamasına göre ısıtma veya soğutma önceliği belirlenip ve buna göre de sistem seçimi yapılmıştır. Uluslararası kriterler göz önüne alınarak sıcaklık ve nem kontrollü sistemler tasarlanmıştır. Terminal üniteler(iç üniteler) yaşam alanları dışında teşkil edilecek hava kanalları ile mahallere ulaşmaktadır. Asma tavan boşluğu emiş plenum amaçlı kullanılmış ve bu sayede ses seviyesi konfor şartları sağlanmıştır.

 

Tüm WC hacimler ve mutfak hacmi sistemden bağımsız olarak egzost edilmiştir.Odalara temin edilen taze hava ile hava dengesi sağlanmıştır. Bodrum katlarda oluşturulan mekanik mahalerde kullanma suyu depoları konulmuş ve ileri düzeyde filtre edilmiş kullanma suyu depolanmıştır.Duvar tipi kazanlarla sıcak su hazırlanacak , konutun bulunduğu lokasyona göre yüksek verimli güneş enerji panelleri ile desteklenebilecektir. Süzgeç ,lavabo ve duş gibi gri su noktaları WC pis suyundan ayrı olarak rögarlara kadar ayrı drene edilmektedir. Pissu, gri su ve yağmur suyu drenaj sistemi, PN4 sınıfı HDPE boruları ile kaynaklı olarak montajlanacaktır. Böylece, taş duvarlar arasında herhangi bir sızıntı veya ses problemi yaşanmayacaktır.

 

Temiz su, sıcak su ve resirkülasyon hatlarında, bükülebilir çok katmanlı, fittingsleri özel kilitleme sistemi ile birleştirilen 40 bar test basıncına dayanıklı (pxb+alüminyum+hdpe kaplı) geberit mepla serisi borular kullanılacaktır. Böylece taş duvarlar arasında herhangi bir ek yeri olmaksızın bir ucu mekanik mahalde diğer ucu ise mahalde lavabo altında olmak üzere tek parça boru ile montajlanacaktır.