Şekeroğlu Gayrimenkul Geliştirme Yatırım Tic. Ve San. A.Ş.

Halen Üretim, Otomasyon, Kalıp Tasarım ve İmalatı, Ticari, İnşaat alanlarıyla ilgili faaliyet gösteren Şekeroğlu Ailesi bu faaliyetler sürecine 1959 yılında başlamıştır.

Şekeroğlu Ailesi stratejik bir kararla, Şekeroğlu A.Ş. bünyesinde yürüttüğü gayrimenkul ve inşaat faaliyetlerini yeni bir firma bünyesinde toplayarak, 2008 yılında Şekeroğlu Gayrimenkul Geliştirme Yatırım Tic. ve San. A.Ş. kurulmuştur. Şekeroğlu Ailesi’nin bu tarihi süreçte gayrimenkul ve inşaatla ilgili faaliyetlerinin tarihi süreci aşağıdaki şekildedir:


1. Konya’da Toptan Gıdacılar Sitesi proje ve inşaat çalışmalarını yürütmüş ve tamamlamıştır (1990).

2. Osmanlı Mimarisi’nde 2000 kişilik Konya Muaz Bin Cebel Camii proje ve inşaat çalışmalarını yürütmüş ve tamamlamıştır (2001).

3. Konya’da Lüks Konut Proje ve İnşaatı ile ilgili olarak bir ilk olan Müsiad Konutları’nı projelendirilmiş ve inşaat sürecinin tamamlamıştır (2002).

Bu konutlar, 16 yıl geçmesine rağmen halen Konya’nın en lüks konutları olma özelliğini korumaktadır.

4. Şekeroğlu A.Ş.’nin 14.000 m2 kapalı alanlı yeni fabrika projelendirilmiş ve inşaat-uygulama sürecini tamamlamıştır (2005).

5. Tekfen, OQZIF ve Şekeroğlu Gayrimenkul Geliştirme Yatırım Tic. ve San. A.Ş. arasında kurulan bir konsorsiyum ile devlete ait 300 dönümlük bir arazide, tüm şehir planlaması ve projelendirilmesi firmamıza ait olmak üzere 980 konutluk projesini tamamlanmış, uluslararası bir ihale yöntemi ile satışı gerçekleştirilmiştir (2009).

6. Konya Büyükşehir Belediyesi ve KOS Bölge Müdürlüğü’ne, Organize Sanayi Bölgesi toplu ulaşım çözümü için Monorail projesi fizibilite çalışması ve danışmanlık hizmeti verilmiştir.

7. Unilever-Türkiye A.Ş.’ye Konya’ya yapılan 550.000.000 USD’lik Algida Fabrikası yatırımı ile ilgili, projenin Konya’ya yapılması karar süreci dahil olmak üzere fizibilite çalışmaları, arazi tahsisi çalışmaları, bürokratik süreçlerin yönetimi, yatırım zaman etüdü süreçlerinin yönetimine katkı sağlanması konularında danışmanlık hizmeti verilmiştir (2013-2016).

8. Mete Group-Karsan Aksa İnşaat Ltd. Şti’ye Konya’da yapacakları full otomasyonlu depo yatırımı için danışmanlık hizmeti verilmiştir (2013-2016).

9. 5 yıllık bir süreçte devam eden bir Ar-Ge çalışmaları kapsamında; masif taş, masif ahşap ve dövme demir kullanılarak asırlar boyu ekonomik ömürlü, yüksek deprem dayanımlı olan ve hiç beton kullanmaksızın Lüks Konut İnşaatı Ar-Ge süreçleri tamamlanmıştır (2012-2017).

10. Bu Ar-Ge çalışmaları sonucunda patent hakları firmamıza ait olan yöntemle Mete Group - Karsan Aksa İnşaat Ltd. Şti.’ye Bodrum-Yalıkavak’ta projelendirilmesi tamamlanmış ve konut inşaatına başlanmıştır (2017- devam ediyor).

Firmamızın bu çalışmaları ile günümüz teknolojileri kullanılarak taş binalar güncel mimari ve yöntemlerle ulaşılabilir hale getirilmiştir.
Şekeroğlu Gayrimenkul Geliştirme Yatırım Tic. ve San. A.Ş. olarak geliştirdiğimiz bu yöntemle dünyanın her tarafında bu Lüks Konutları rahatlıkla projelendirme ve inşa etme ayrıcalığına sahibiz.